Tre poäng närmare Europa!

Nej, det var knappast välförtjänt men vem fan bryr sig. Vi har gissningsvis riktigt sköna Europa-resor att se fram emot nästa år efter 1-0 hemma mot IFK Norrköping.

Hej bloggläsare. Vi börjar med förutsättningarna: klockan är 00:31 och jag är precis klar med mina bilder som ska beskäras och grejer och ska upp sex på tisdagsmorgonen. Så det här blir kort, ack så kort. Men varför ska jag sitta och ordbajsa om matchen? Ni var väl på plats och såg den?

AIK tog hur som helst tre oerhört viktiga poäng efter 1-0 hemma mot IFK Norrköping och målet var konstigt. Kennedy Igboananike sköt på täckande IFK-spelare, bollen for upp i en konstig bana och med knorr och efter studsen hoppade den över gästernas keeper David Mitov Nilsson och for in i mål. Ja, Celso Borges touchade bollen med vad jag tror var bröstet men bollen hade nog knorrats in ändå ska ni se.

Nästan 12 000 hittade till nationalarenan denna match där det mesta snacket innan handlade om taket. Nu beslutade AIK att ha det öppet och visst fan frös man. Jag förstår det här med att vara emot den moderna fotbollen, men trots att taket var öppet var vi inte tillbaka på Råsunda. Och det var ju så mörkt ändå, det hade inte gjort någon skillnad om taket varit stängt. Eller jo, det hade varit varmare då. Men men… Det är väl bara att klä på sig bättre nästa gång.

Innan matchen var jag och Albin inne i den nya AIK-shopen. Där stod Johan Segui och övervakade en stund (han väntade på sonen) och butikschefen Stefan Jonasson konstaterade efteråt att det var bra försäljning.

Pratade lite med just den trevlige Jonasson, mitt Råsunda FC kommer att beställa matchkläder från Adidas via honom. Och så frågade jag om vi inte kunde passa på att trycka upp nummer på matchtröjorna samtidigt.

– Det löser vi. Det är klart att vi ska hjälpa varandra inom AIK-familjen, sa Jonasson.

Helt okej tryck annars under matchen, på klacken också. Bäst minns jag långsidan få igång ett jävla tryck på vad jag tror var ”Kämpa AIK” när klacken mumlade AIK-Trubadurens klassiker ”Ta mig med till Norra Stå” mot slutet. Jag antar att långsidan tyckte att det var för sömnigt och fel läge att köra en låg-tempo-ramsa.

Matchen som sådan var ingen höjdare, det var till och med ganska dålig. Vi ska vara väldigt glada över att ”Peking” inte petade in både en och tre bollar för chanser saknades inte. Men Kyriakos Stamatopoulos, matchens lirare, höll tätt.

Järfälla kök & lackering
Alexander Milosevic kanske åkte på en lättare skada under spelet med U21-landslaget, minns att han inte tränade sedan han kommit tillbaka. I dag fick han också agera inhoppare, faktiskt på topp sedan Igboananike klivit av. I ”Alex” frånvaro gjorde annars Niklas Backman ett bra jobb.

Så… 00:45. Tack för att ni tog er tid. Och ska ni se någon mer fotboll denna vecka så välkommen till Skytteholm på fredag där supporterlaget Råsunda FC tar emot Danderyds SK (division 5) i Stockholm Cup. Matchstart 19:45 – och ta på er långkalsongerna.

* * *

AIK – IFK Norrköping FK 1-0 (1-0)
11:11 1-0 Celso Borges # 6 (Kennedy Igboananike # 5) – nick [ca 4 m]
45:01 Slut på första halvlek
46:20 Gult kort till Christopher Meneses, IFK (hårt spel)
60:34 Spelarbyte AIK (Goitom ut, Moro in)
71:17 Stolpskott av AIK (Martin Lorentzson) [högerskott, ca 7 m]
71:32 Spelarbyte IFK (Nyman ut, Luts in)
82:30 Spelarbyte AIK (Kayongo-Mutumba ut, Ofori in)
86:16 Spelarbyte IFK (Thelin ut, Fransson in)
87:11 Spelarbyte AIK (Igboananike ut, Milošević in)
93:01 Slut på andra halvlek
Publik: 11 850 på Friends Arena, Solna [naturgräs]

AIK (4-4-2): 13 Kyriakos Stamatopoulos – 16 Martin Lorentzson, 2 Niklas Backman, 3 Per Karlsson, 4 Nils-Eric Johansson (K) – 11 Nabil Bahoui, 10 Celso Borges, 15 Robin Quaison, 9 Martin Kayongo-Mutumba (83’) – 21 Kennedy Igboananike (88’), 36 Henok Goitom (61’).

Avbytare: 20 Ibrahim Moro (61’), 17 Ebenezer Ofori (83’), 6 Alexander Milošević (88’), 25 Sam Lundholm, 35 Patrik Carlgren (mv).

* * *

BP borta och Helsingborg hemma, oerhört viktiga matcher som jag inte skulle missa för allt smör i Småland. Och glöm för i helvete inte AIK HOCKEY!

* * *

Man vill ju alltid se mer av Sam Lundholm, men tyckte att Ebenezer Ofori gjorde ett piggt inhopp! Plus till honom där.

* * *

Skjutdörrar i Stockholm
* * *

I dag körde man inte högtalarsystemet, bara megafon. Glömde fråga capon ”Jaggan” varför. Sedan undrar jag vart den stora Ivan Turina-flaggan tagit vägen? Tror inte jag såg den förra matchen heller, eller är jag blind?

* * *

…och jag hoppas fortfarande på att få möta AIK:s damer, kanske kommande vecka. De är i alla fall utmanade och de jag pratat med verkar peppade.

Avslutar med fyra filmklipp på klacken från i dag. Och ni, prenumerera gärna på min Youtube-kanal. Och större bilder kommer upp på min sida ”Bloggen 17124.se” på Facebook.

YouTube Preview Image YouTube Preview Image YouTube Preview Image YouTube Preview Image

* * *

Äsch, upp 05:55 efter fyra timmars sömn. Blogghelvete. Men ta gärna en titt på AIK:s nya mobilabonnemang, tycker det låter fräscht.

* * *

Om man vill stötta supporterlaget Råsunda FC går det såklart bra att mejla mig på adressen nedan.

* * *

Alltså det är ju så man blir förbannad när man tänker på alla SKITMATCHER som AIK spelat inte minst hemma över säsongen. Normala resultat där och vi hade vunnit serien med tre omgångar kvar.

* * *

Kanske skulle man klä ut sig till MFF:are deras två sista matcher och kasta smällare och päron på domarna för att få till skrivbordsförluster? Då skulle ju vi kanske kunna plocka hem guldet.

* * *

Det vor skoj att se AIK:s damer i pausen under måndagen och skoj att de fina tjejerna är tillbaka i allsvenskan.

* * *

Ja, förra året var jag ju i Polen, Holland och Italien och såg AIK. Det vill man ju hemskt gärna göra om.

* * *
joakim@rasundafc.se

Det här inlägget postades i Okategoriserade. Bokmärk permalänken.

16 kommentarer till Tre poäng närmare Europa!

 1. Krille skriver:

  Kylan hör till, skulle kännas så fel o stå med tischa såhär i mitten på oktober.

  Kort men ack så bra (som vanligt)!
  KUDOS!

 2. LokF skriver:

  Men va fan! Är ni i Råsunda FC också mot det moderna!? Långkalsonger på en match i Stockholm Cup!? Rulla ut taket på Skyttan för ihelvete!

 3. Laxen skriver:

  På med taket. Tror ni våra spelare trivs i den kylan?

 4. Gorgonzolakungen skriver:

  Varför inte ha tak? Garanterat stort publikbortfall då folk kollar vädret innan och inte går, särskilt barnfamiljer. Intäkt till klubben är väl mycket viktigare än att man skall bibehålla nån hardcore/supporter/fotbollskänsla där det krävs skoteroverall och yllemössa för att inte frysa ihjäl. Varför frysa när man inte behöver. Förstår inte debatten. På med taket!

 5. Afro skriver:

  Tjenare Jocke

  Kan inte du sluta tycka så jävla synd om dig själv hela tiden. Helt ok blogg men du gnäller i alla inlägg du gör. Är det inte så att du är orättvist behandlad så är det att du ska gå upp tidigt och måste sitta med bloggen sent på natten.

  • Onlyone skriver:

   På vilket sätt menar du att Jocke klagar? Det enda jag märker är att han är less på att behöva gå upp tidigt och vem fan är inte det? Helt orelevant och okonstruktivt inlägg. Avgå

   • Afro skriver:

    Jag tycker att han gnäller i varje inlägg över olika saker och på så sätt göra bloggen mer intressant. Men du kanske gillar att läsa om hans gnäll istället för mer fokus på vettiga saker att rapportera (vilket han gör).

    • Onlyone skriver:

     Vette fan, är inte heller intresserad av gnäll men har inte märkt det på samma sätt som du har.

     • Joakim Hall skriver:

      Haha… Point taken. Jag är rätt personlig när jag skriver, och när jag sitter stressad och trött när jag vet att jag borde ha gått och lagt mig för tre timmar sedan, ja då kommer det med i texten… Vissa gillar att jag är personlig och även om du inte klagar på det utan på mitt gnäll så ja, jag kommer fortsätta att skriva hur jag mår för stunden.

      I dag är jag bara glad, i dag ska jag få doppa.

 6. Sven Råttnos skriver:

  Varför länkar du till Sexpressen?
  Varför länkar du inte DN?
  Du gör en drängtjänst åt Bonnier och fortsätter att mata A.I.K. hatets vänner.

  • Joakim Hall skriver:

   I hear you. Minns inte ens vad det var men det är bra, ska undvika det (även om jag ofta ogillar behandlingen av vår klubb, och det gäller inte bara från Expressens sida, så har jag inte riktigt samma agg mot exempelvis just dem som andra har, även om det Mats Olsson skrev var ett lågvattenmärke. Dock en isolerad grej som han bett om ursäkt för.

   Dessutom var det väl DN som var värst när det gäller Johan Seguis kram av ”en huligan”? Så då ska jag väl inte länka till dem heller…?)

 7. Sven Råttnos skriver:

  Varför länkar du till Sexpressen?

 8. vän av ordning skriver:

  AFRO – Varför startar du ingen egen blogg där det är totalt gnällfritt? Tror du har potential att bli minst lika tung som Kissie på att blogga.

  • Anonym skriver:

   För att jag inte vill starta en egen blogg. Har inget att tillföra som Jocke och Kissie.
   Var lite konstruktiv i din kritik istället.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte.